kolmapäev, 24. juuli 2013

Hariliku aaloe tervistavad omadused

Igaüks võib kodus potis aaloed kasvatada. Selle taime tervistavad omadused on loendamatud ja taime kasutatakse juba eelajaloolistest aegadest saadik. Tänapäeval on sellest taimest valmistatud populaarseim toode aaloe geel. Geeli valmistatakse aaloe lihakatest lehtedest.

Aaloe ravimtaimena


Aaloe salvi või võiet kasutatakse mitmesuguste nahaprobleemide korral. Kõige paremini sobib see kergete nahapõletuste, psoriaasi, akne ja muude nahaprobleemide puhul. Geeli kasutatakse ka hemorroidide ja veenilaiendite raviks. Aaloe geel sisaldab põletikuvastaseid aineid, mistõttu võib seda määrida putukahammustustele ja isegi putukahammustustest põhjustatud haavanditele. Aaloe on arvatavasti tuntud kui parim naha ja nahakahjustuste ravim.

Aaloe salv tugevdab nahka, muudab selle elastsemaks ja jahutab. Aaloe moodustab nahale kaitsva kihi ja rahustab nahka. Aaloed kasutavad eriti noored ja need, kellel on probleeme aknega. Aaloe geeli kasutatakse ka naha vananedes näole tekkivate laikude ennetamiseks.

Aaloed kasutatakse ka seespidiselt, mis tähendab, et see on söödav: näiteks joogina või muu aaloepreparaadina. Uuringutega ei ole suudetud veel lõplikult välja selgitada, kuidas aaloe mahl rakkudele mõjub. Kuid samas on uuringutulemused näidanud, et aaloe mahl sobib väga hästi inimestele, kes põevad eri tüüpi diabeeti, artriiti, ja neile, kellel on maohaavandid.

Aaloe salvi pealekandmine


Teadlased ei tea siiani täpselt, kuidas aaloe organismile niimoodi mõjub, eriti kõige suuremale organile – nahale. Tähtis on teada, et mõningatel aaloes sisalduvate toitainete ja koostisainete puhul on täheldatud soodustavat ja leevendavat toimet naharakkude taastootmisele. Aaloe sisaldab kleepaineid, mis moodustavad loomuliku leevendava katte. Samuti leidub aaloe salvis rohkesti põletikuvastaseid aineid.

Tähtis tõsiasi on see, et aaloe salv sisaldab ka kohaliku tuimestina toimivat ainet. Aaloe sisaldab ka magneesiumlaktaati, mis leevendab nahasügelust, eriti just putukahammustustest ja ekseemist põhjustatud sügeluse korral. Geel sisaldab ka aineid, mis laiendavad veene, kiirendavad vereringet, mõjudes seega tervendavalt.

Kerge põletuse korral aseta kahjustatud kohale aaloe geeli kompress. Aaloe geel leevendab kiiresti valu, niisutab suurepäraselt nahka ja takistab mikroobide haava tungimist.Aaloe salv sobib väga hästi ka päikesepõletuse raviks, kuna see ei lase nahal liigselt kuivada ja jahutab seda meeldivalt. Kui oled saanud päikesepõletuse, lisa leigele vanniveele kaks topsitäit aaloe geeli, mis jahutab nahka meeldivalt.

Aaloe salv on väga sobilik vahend ka mikroobide ja bakterite värsketest kriimustustest ja lõikehaavadest eemal hoidmiseks. Veidi aega pärast pealekandmist kuivab geel lõikehaaval või kriimustusel, moodustades kaitsva kileja kihi, nii et bakterid ei saa tungida kahjustatud alale. See kiirendab haava paranemist.

Kui põed psoriaasi, sobib aaloe geel väga hästi nahaärrituse leevendamiseks ja naha pehmendamiseks. Uuringud on näidanud, et psoriaasi põdev inimene saab igapäevase aaloe kasutamise abil parandada nahakahjustusi kuni 85% ulatuses.

Tänapäeva teismeliste peamine nahaprobleem on ilmselt akne. Uuringud on ka siin näidanud, et aaloe ekstraktidega akne ravimise tõhusus on märkimisväärne peaaegu kõigil juhtudel. 90% inimestest, kes kasutasid aaloe salvi, vabanesid aknest või vähemalt ennetasid selle edasiarenemist.

Aaloe salv on väga kohane ravim ka vöötohatise korral. Vöötohatis on valulik nahalööve, mida põhjustab herpese viirus. Lööve kaob korrapäraselt iga päev aaloe salviga ravides väga kiiresti. Geel sisaldab mõningaid viirusevastaseid aineid ja geel laiendab ka väikesi veresooni, mistõttu kahjustatud piirkonna verevarustus paraneb ja tervenemine kiireneb.

Aaloe lahtistina


Pea meeles, et liiga suurtel aaloemahla kogustel võib olla ka soovimatu kõrvalmõju. Aaloe liigse tarbimise kõige ebameeldivam kõrvalnäht on kõhulahtisus. Aaloe on tuntud kui suurepärane lahtisti, mistõttu on tarvis enne selle kasutamist teada täpseid ja õigeid koguseid. Harilikust aaloest saadud ühendit aloe vera euphorbia peetakse väga tugevaks lahtistiks.

See tekitab soolespasme ja kiirendab seedimist. Arstid kirjutavad seda harva välja, sest tegemist on tugevatoimelise ainega. Kui seda liiga palju tarvitada, võib ägeda kõhulahtisuse tõttu tekkida veepuudus, mis omakorda põhjustab selle, et elektrolüütide juurdepääs soole limaskestale on ebapiisav.

Harilikku aaloed kasutatakse nahahooldustoodetes ja ka seespidiselt.Aaloepreparaate müüakse eripoodides ja apteekides. Aaloetaimi, millest salvide ja mahla jaoks materjali saab, võib väga hästi kasvatada kodus. Aaloe on vähenõudlik taim. Ta vajab palju vett, varjulist kasvukohta ja selle võib istutada tavalisse mulda.Aaloed ei hoida alla 5 ?C temperatuuril, kuna ta on külmakartlik. Aaloe jaoks on kõige parem kasvukoht aknalaud või kasvuhoone, kus ta võib kasvada koos teiste taimedega.

Allikas: Dormeo.ee

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar